ACOG Community Service Award

2012-2013
Annekathryn Goodman, MD
District I

2010-2011
Fredrik Broekhuizen, MD
District VI

Cynthia I. Macri, CAPT MC USN
Armed Forces District

Judy Levison, MD
District XI

2009-2010
Martin J. Caliendo, MD
District VI

2008-2009
Irwin R. Merkatz, MD
District II

Jerry M. Obritsch, MD
District VI

Susan M. Lemagie, MD
District VIII

Steven E. Braatz, MD
Armed Forces District

2007-2008
Cynthia Chazotte, MD
District II

Margaret Nordell, MD
District VI

Sally W. Nalesnik, MD
Armed Forces District

2006-2007
Lisa Eng, DO
District II

Harold C. Pollard III, MD
District IV

Maria C. Bell, MD
District VI

2005-2006
Nawal Nour, MD
District I

James W. Gell, MD
District V

Gregory Dantzler, MD (posthumously)
District IX

2004-2005
John J. Coughlin, MD (posthumously)
District I

Joseph Apuzzio, MD
District III

Hugh H. Wynter, MD
District IV

Patricia J. Sulak, MD
District VII

2003-2004
None

2002-2003
Larry S. Rosen, MD
District III

William P. Gideon, MD
District VII

Harvey M. Cohen, MD
District VIII

Larry Cousins, MD/David Schrimmer, MD
District IX

2001-2002
Douglas Black, MD
District I

Gloria Bachmann, MD
District III

Ronald A. Chez, MD
District IV

2000-2001
John S. Mutterperl, MD
District I

Magdy S. Mikhail, MD
District II

Gerard F. Hansen, MD
District III

Washington Clark Hill, MD
District IV

John W. Greene, Jr, MD
District V

1999-2000
Paul R. Ramirez, MD
District I

Iffath Abassi Hoskins, MD
District II

Hal C. Lawrence, MD
District IV

Clarence R. McLain, Jr, MD
District V

Harold A. Wiens, MD
District VI

1998-1999
Paul D. Manganiello, MD
District I

Richard Waldman, MD
District II

Garrett H. C. Colmorgen, MD
District III

Winfred L. Wiser, MD
District VII

1997-1998
Carolyn V. Brown, MD, MPH
District I

John Boyce, MD
District II

Daniel J. Colombi, MD
District III

Philip C. Davis, MD
District IV

Benjamin Major, MD
District IX

1996-1997
Wilfred Reguero, MD
District I

Joel B. Lench, MD
Armed Forces District

1995-1996
Thomas S. Durant, MD
District I

Murray L. Nusbaum, MD
District II

Robert W. Ford, MD
District III

Bahman Payman, MD
District IV

William D. Ragan, MD
District V

1994-1995
Solan Chao, MD
District II

Vincent A. Pellegrini, MD
District III

Paul A. Gluck, MD
District IV

Joan Copeland Stryker, MD
District V

Laura E. Edwards, MD
District VI

William J. McGanity, MD
District VII

1994-1995
Jack L. Thorne, MD
District VIII

Howard C. Mandel, MD
District IX

William H.J. Haffner, MD
Armed Forces District

Contact:

Kathleen Kenny
kkenny@acog.org